16. června 2014

Štěstí na dosah - Irena Petříková

Štěstí na dosah
Název: Štěstí na dosah
Autor: Irena Petříková
Rok vydání v ČR: 2012
Vydavatelství: Fragment
Originální název: Štěstí na dosah
Série: -
Počet stran: 220
Hodnocení na goodreads.com: 1,86 hvězdičky při 14 hodnocení
Hodnocení na databazeknih.cz: 38% při 21 hodnocení
Web autorky: ?
Web knížky: ?

Anotace:
Ireně se splní přání - společně se dvěma kamarádkami odlétá na prázdniny do vysněného Londýna. Města, ve kterém září spousta hvězd nejen na nebi… Irena v něm prožije svůj sen, lásku i smutek. Podaří se jí najít svoje štěstí?

Také jste někdy snily o klukovi z plakátu? Co byste dělaly, kdyby stál najednou před vámi?
(zdroj: goodreads.com)

Ukázka zahraničních obálek:
Vydáno jen v Česku.

Autorka:  
Irena Petříková se narodila v Mohelnici (1997), kde vystudovala ZŠ Vodní. Účastnila se různých pěveckých soutěží.

Moje hodnocení:
Harry Styles. 1D project by ChocoWayDěj:
Příběh je o Ireně a jejích dvou kamarádkách, kterým se splní sen, a mají tu možnost letět do Londýna a pracovat ve Starbucksu. Cvičí si angličtinu. A je tu moc milý syn majitelů domu, ve kterém jsou naše hrdinky ubytované. Prostě splněný sen.
Jednoho dne Iren potká v Starbucksu slavnou hvězdu z oblíbené chlapecké skupiny. Harry je na ní milý, ukazuje ji krásy Londýna, a když slyší, jaký má talent, snaží se jí protlačit do nahrávacího studia.

Pak je tu Nail a kapela… a všechno se komplikuje.Bože, co jsem si to vybrala. Vydalo to tak nadějně. Knížku jsem četla na začátku roku, ale mé reakce jsou pořád stejné.

Hlavní myšlenka příběhu se zdá dobrá. Hrdinka z malé země odcestuje do Londýna, kde se potká s popovou hvězdou. Je to sice ohrané, ale pořád se z toho dá vykouzlit nevšední příběh. Jenže autorka nechytla „příležitost“ za pačesy a udělala si to po svém.  Co z toho vzešlo? Příběh se zamotává nepochopitelným směrem, uvažování hlavní hrdinky je nelogické a naprosto zcestné, vypravěči se mi zdají být podobní, na hlavní hrdince není žádná chyba, což z ní dělá Mary Sue… Pro mě všechno špatně. (spoiler: ale není se čemu divit, když je to jen sen.))

Niall Horan. 1D project by ChocoWayAno, nemám nic proti 1D, protože si je občas taky poslechnu. Ale tahle kniha nejde nikomu jednoznačně doporučit – pro starší 15 let to bude nuda a pro mladší je zádrhel v tom, že se tam párkrát objeví postelová scéna. (Ale není se čemu divit, když jdete do knihovny a vedle vás proletí šestileté holčičky a baví se o tom, která dřív přečetla Upíří deníky či Školu noci… Takže v tomhle směru fakt nevím.) Na druhou stranu, pokud chcete zabít čas a je vám úplně jedno, co čtete, je tahle knížka pro vás jako stvořená. Možná si ji užijí fanoušci 1D – stejná jména kluků se objevují téměř na každé stránce.

Konec je pro něco ve stylu WTF? Spoilery: Můžu se váš zeptat, jak stihla umírat a ještě k tomu něco psát do deníku? Jak?! A proč celá knížka končí nelogicky pádem letadla?  Takže místo breku jsem si klepala na čelo a přemítala, co tok čertu  autorku napadlo.... 

Zajímalo by mě, co by na to řekli kluci 1D, kdyby si to přečetli JStyl psaní:
Největší chyba knížky. Z příběhu by se dalo ještě vybruslit, ale to by kniha nemusela být napsána TAKHLE. Chvílemi se mi zdálo, že čtu slohovku mého mladšího bratra. Hodně divné popisy, na mě moc suché věty, našla jsem pár krkolomných vět… Škoda. L

Hodnocení obálky:
Ta je na tom to nejlepší a jediné plus. Kvůli ní (a trošku i anotaci) jsem začala knížku číst. A jak to dopadlo. Ale vystihuje celý příběh.

Klady knížky:
+ pro fanoušky 1D
+ obálka
+ čte se rychle

Zápory knížky:
- styl psaní
- místy nelogický příběh
- někdy nelogičnost hrdinky, Mary Sue hrdinka
- při čtení se zadrháváte
- nečekat nic od příběhu

Reakce po dočtení knížky: Bože!!!! Co jsem si to vybrala!!!

Shrnuto, podtrženo:
Jak si můžete všimnout, jsem z knížky neuvěřitelně zklamaná. Čekala jsem, že bude trvat delší dobu, než si k sobě hlavní hrdinové najdou cestu, čekala jsem romantiku, Londýn, trochu zpěvu, jak slibovali v anotaci… No, bohužel. Romantický sice místy byl, ale bylo to tak nelogické, (spoiler: to, jak se Nailem vyspala a Harryho odmítala). Nezachránilo to ani styl psaní, ani střídání vypravěčů, ani hlavní postavy alá 1D. Jediná pozitivní věc je obálka. Nádherná, povedená.

Tohle je moje největší knižní zklamání za tento rok, ale z téhle knížky mohlo být něco víc, kdyby byla jinak napsaná. Typovala bych to na 2,5-3 hvězdiček, kdyby po slohové stránce byla dokonalá. Celý dojem kazí právě sloh. Když do toho přimícháte dokonalou a bezchybnou hrdinku, postavy, které se více méně neliší, seznámíte hrdiny první den a dodáte tomu trochu logiky dvanáctileté dítěte, vyleze vám z toho Štěstí na dosah. Tenhle příběh by se možná hodil na nějaký blog o chlapeckých skupinách jako fanfiction, který napsala malá holka, ale ne jako kniha, kterou vydala patnáctiletá holka! Jestli to tak půjde dál, tak se budu muset naučit číst anglicky...

Možná, kdyby to autorka trošinku vyšperkovala, dopadlo by to jinak. Ale kdyby .... Škoda…

Pokud se chcete ušetřit utrpení, nečtěte tu knihu!!!!


Mému zklamání odpovídá i hodnocení.

Hodnocení:
0,5/5

A pokud vám tohle nestačilo, doporučuji přečíst recenzi tady.


Zdroje:
http://fc02.deviantart.net/fs6/i/2005/031/9/5/Love___by_CelticBeauty_by_love.jpg
http://fc05.deviantart.net/fs71/f/2012/170/c/3/niall_horan__1d_project_by_chocoway-d542b1x.png
http://fc02.deviantart.net/fs70/f/2012/157/5/1/harry_styles_by_chocoway-d52jk25.png
http://1.bp.blogspot.com/-G9nokZ4Obio/UjmrHcT4c2I/AAAAAAAABug/AE_VfetwMqo/s1600/1233980_506614269428685_386278043_n.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-OtZzj6mMnR4/Umu3bk8-IQI/AAAAAAAADfI/-Kx-24aYEcU/s1600/microfone.png

6 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 2. Aha, tak to vypadá, že knížka nic moc. Vlastně upřímně, asi bych si ji nepřečetla, ani kdybys z ní byla nadšená. Nemám nic proti 1D, ale prostě psát o tom, že se někdo potkám s někým takovým jako jsou kluci z 1D. Je to asi možný, ale stejně je to jen bláznění... No prostě mi to přijde takový bezduchý, no

  OdpovědětVymazat
 3. Knížku mám doma a minulý rok jsem ji četla a celkem se mi i líbila, ikdyž, kdo není directioner, je jasné, že mu nebude po chuti :) *SPOILER* Ohledně konce mě spíš naštvalo, že to skončilo tak, že se probudila ve vlaku a všechno byl jen sen :) To nesnáším. Když se na to dívám zpětně, taky se mi děj moc nelíbí, všechno to mezi Neilem a Harrym je takové... no nelogické :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak a) až napíšeš knížku ty, tak třeba ostatní haž do hnoje. Ta holka aspoň něco dokázala a vydala vlastní knížku. b) Mohla by sis po sobě text aspoň přečíst, než ho zveřejníš, protože tam máš několik chyb c) ''Pak je tu Nail a kapela…'' Od kdy je nehet postava? Aspoň si zjisti, jak se to píše, nemluvě o alá... to mě zabilo.. à la, pro příště. Děs a hrůza

  OdpovědětVymazat

Budu ráda za každý váš komentář. :-)